Med Slagtersvinet – hele svineriet får vi nu alle tre bind af Peder Riis’ herlige slasher-tegneserie om slagtersvinet Heino Svendsen i ét samlet bind. What’s not to like?
Af uvisse grunde fik jeg aldrig købt andet bind, Kødkaos i kredsløb, så da forlaget Afkom udgav historierne om slagtersvinet som samlebind, var jeg nødt til at slå til. At der yderligere er en ikke tidligere udgivet historie om Lasernonnen samt Peder Riis’ tanker om serien inkluderet, gør blot Slagtersvinet – hele svineriet endnu mere interessant.
Slagtersvinet XIII – nyt blod
I første bind lader Riis historien starte som 13. del af en slasher-franchise. Serien er blevet rebootet så mange gange, at ikke engang historiens karakterer kan holde styr på, hvor mange gange slagtersvinet er vendt tilbage fra døden. Men efter en klassisk start hvor slagtersvinet bliver begravet og genopstår, tvister Riis plottet og lader slagtersvinet blive den jagede. Det er topklasse morsomt, at en legendarisk slasher-skurk kommer til kort overfor sølvmærket i atletik fra Øster Bøvlinge Idrætsefterskole.
Som et ekstra lille easter-egg fortæller Riis i efterordet, at de to satanister er genbrugt fra historien ‘Helvede tur-retur’ i Absurd nr. 7.
Slagtersvinet – kødkaos i kredsløb
I andet bind bliver slagtersvinet bortført til den internationale rumstation Tordenfluen II. Her udsættes han for eksperimenter, der skal omdanne ham til et våben. En dræbermaskine med menneskelig intelligens og kreativitet som styres via fjernkontrol. Selvfølgelig går det galt, og med nyt udstyr og større våben slagter han sig igennem personalet på rumstationen. Men med et uventet tvist i slutningen tager Riis alligevel r…. på læserne.
Om Kødkaos i kredsløb fortæller Riis, at eftersom alle slasher-skurke, der har optrådt i nok film, ender med at komme ud i rummet, så skulle Heino naturligvis også det.
Slagtersvinet – opdraget til terror
Tredje bind fortælles i to spor. I det ene spor følger vi superhelten den Store Stygge Ulv, som sammen med sit sidekick Rødhætte forsøger at sætte en stopper for slagtersvinet. Det andet spor følger tv-udsendelsen Verden i dag. Her er dr. Schicklgruber i studiet for at fortælle om tegneserier som grunden til ungdommens moralske fordærv. Schicklgruber bruger Heino Svendsen som et eksempel på en, der på grund af voldelige tegneserier har udviklet sig til en bestialsk seriemorder. Og mens Schicklgruber i tv kalder tegneserier for “litteraturens røde pølse” og fordømmer dem for at bruge vold som konflikthåndtering, smadrer Ulven, Rødhætte og slagtersvinet løs på hinanden.
Jeg elsker, at Riis refererer til en virkelig bog fra 1955, og på den måde igen giver et ekstra tvist til historien.
Vurdering
Jeg er vild med historierne om slagtersvinet. Peder Riis giver den max gas på splattersiden og leger med genrens klichéer.
Tegningerne er holdt i sort/hvid, og sideopbygningen er flydende. Nogle sider har faste billedrammer. På andre sider strækker billederne sig ind over hinanden eller fylder det meste af siden. Det skaber en fed fremdrift i historien, som føles meget filmisk.
Som nævnt i begyndelsen fortæller Peder Riis i efterordet lidt om hver fortælling. Den slags elsker jeg, for det giver en ekstra indsigt i historien. I dette tilfælde fik det mig også til at genlæse Absurd nr. 7 for at få historien om satanisterne med.
Jeg er med andre ord aldeles begejstret for Slagtersvinet – hele svineriet. Men skal jeg komme med et enkelt surt opstød, er det ærgerligt, at man ikke lige har rettet de par slåfejl, der var i originaludgivelserne. Det ville have sat prikken over i’et og gjort samleudgaven fuldstændig uundværlig.
Om Slagtersvinet – hele svineriet:
Udgivelsesår: 07.06.2025
Forlag: Afkom, 88 sider
Indhold:
Slagtersvinet XIII – nyt blod
Slagtersvinet – kødkaos i kredsløb
Slagtersvinet – opdraget til terror
Lasernonnen Sankt Teresa
Læs også:
Jens Hansens bondegård af Carina Evytt
Rakelsminde af David Garmark og Stephan Garmark
Kevins historie af Daniel Henriksen
Fandenivoldsk af Lars Kramhøft, Tom Kristensen og Laura Blicher
Skyggearken af Michael Lindal og Peder Riis
Deathskool af Simon Peterson og Lars Kramhøft
Blodbaner af Martin Wangsgaard Jürgensen og Jacob Holm Krogsøe
Gehenna af Jonas Wilmann

