Hver uge udkommer der nye og interessante titler indenfor de fantastiske genrer. Med listerne her forsøger jeg at samle særligt spændende udgivelser og give dem lidt velfortjent rampelys. Titlerne beskrives med link til forlagenes/boghandlernes omtaler, og skulle jeg have omtalt bogen allerede, er der også link til den her på Gyseren.
Tak til Janus Andersen for at trække ugelisterne jeg bruger til udarbejdelsen.
Nye udgivelser 2026-10
Marvels af Kurt Busiek, illustreret af Alex Ross
Fahrenheit, Faraos Cigarer, 2026. – Ca. 270 sider, alle illustreret i farver
I Marvel-universets New York flyver heltene højt på himlen – klar til at bekæmpe de skurke, som truer deres verden. Men i skyggerne af disse ekstraordinære begivenheder lever helt almindelige mennesker, som må se til i en kombination af frygt, vantro, jalousi og beundring. Fotojournalisten Phil Sheldon er blandt dem, og har gjort en karriere ud af at følge heltene og afdække deres indvirkning på menneskeheden.
Marvels, skrevet af Kurt Busiek og mesterligt illustreret af Alex Ross, giver et malerisk og historisk overblik over hele Marvel-universet lige fra Human Torch debut i 1939 over den frygtindgydende Galactus’ første invasion af Jorden til Spider-Mans kæreste Gwen Stacys chokerende død.
Det grædende øje – drømmehvisker af Saynab Farah Dahir
Gyldendal, 2026. – 229 sider
Ayanna er drømmehvisker og har evnen til at vandre i andres drømme og påvirke dem. Hun er optændt af had til kejseren, der har dødsdømt hendes folk og myrdet hendes forældre. Som del af en oprørsgruppe påtager hun sig at infiltrere paladset og hævne sig på ham. Men tvivlen sætter ind, da hun i kejserens drømme ser ukendte sider af sine forældre. I takt med at Ayanna opsnapper flere hemmeligheder, bliver hun mere og mere forvirret. Og pludselig spiller hun en afgørende rolle i en kamp, hvor hun ikke længere har lyst til at være på nogen af siderne …
Første bog i fantasytrilogien Det Grædende Øje, der foregår i et fascinerende afrikansk-inspireret univers, hvor alle mennesker lider af livsfarlig hudsult.
Onde drømme: gyserhistorier af Adam Ellis
Gads Forlag, 2026. – 249 sider, alle illustreret farver
ADVARSEL! IKKE FOR SARTE SJÆLE!
I disse rædselsvækkende gyserhistorier udforsker forfatteren det overnaturlige og dybt foruroligende, der lurer i hverdagen. Moderne og original horror-graphic novel-antologi, der består af 11 gyserhistorier. Efter hver historie fortæller forfattere og tegneserieskaber, Adam Ellis, hvad der har inspireret ham – ofte med paralleller til egne oplevelser …
Must-read til fans af Stranger Things, Black Mirror, Scary Stories to Tell in the Dark, Black og The Haunting of Hill House.
Menneskeskabt af Sofie Riis Endahl
Alpha, 2026. – 475 sider
Dyveke har altid tænkt, at hun ikke er typen, der får børn, men hun er pludselig blevet ramt af en altopslugende lyst til at gøre sin kæreste, Sigurd, til far. Sammen med ham flytter hun til Silicon Valley, hvor hun har landet sit drømmejob. Som datalog har Dyveke knoklet for sin berettigelse i en branche domineret af mænd, og under ledelse af den visionære milliardærdatter Maxine Bree er hun med til at udvikle en banebrydende algoritme, der ved hjælp af kunstig intelligens kan generere overbevisende video af alt og alle. Også af Dyveke selv.
Snart kan alle spille hovedrollen i deres egne film, men de er genereret på værker skabt af mennesker, og det er tyveri – det mener i hvert fald Sigurd, der drømmer om at blive filminstruktør ligesom sin far. I takt med at han tager større afstand fra teknologien og Dyveke, drages hun af de kunstige virkeligheder og får sværere og sværere ved at afgøre, hvad der er ægte – og om det overhovedet gør en forskel.
Menneskeskabt er en foruroligende roman om mennesker, der skaber teknologi, og teknologi, der skaber mennesker. Om de relationer, vi indgår i og opsluges af, og om hvad – og hvem – der er værd at reproducere.
Manden med krogen af Michael Kamp
Tellerup, 2026. – 69 sider, illustreret
Du kender historien.
Du har sikkert hørt den hvisket en sen nattetime. Eller fortalt omkring bålet.
En historie om et ungt kærestepar der parkerer et øde sted. Og bliver betragtet fra mørket.
Om en skikkelse med kun én hånd og et morderisk hjerte.
Om Manden med Krogen.
Manden med Krogen er en vandrehistorie genfortalt og udvidet af Michael Kamp som en del af den nye serie Vilde Vandrehistorier.
Shatter Me af Tahereh Mafi
Gyldendal, 2026. – 504 sider
En berøring fra Juliette Ferrars kan være dødelig, og folk både frygter og fascineres over hendes kræfter. Sidst hun rørte nogen, blev hun sat i fængslet for mord, og ingen forstår, at det skete ved et uheld. Men efterhånden som dødstallet udenfor fængslet stiger på grund af sygdom og hungersnød, og rygterne om oprør og krig tager til, får styret pludselig brug for Juliette. Hun har nu valget mellem at hjælpe styret eller selv tage kampen op.
Shatter Me er første bog i den episke bestseller-romantasy-serie. Den er solgt i mere end 10 millioner eksemplarer og udgivet på mere end 30 sprog.
Mørkets døtre – Baphomets æg af Nmaar
Forlaget Afkom, 2026 – . Ca. 100 sider, alle illustreret
Infernus lider. Den hellige ild er slukket, og skaberen er forsvundet. I utallige år er riget blevet holdt i et nådesløst jerngreb af den onde konge, Asmodeus. Men et håb lever skjult i mørket. Agrat Bal Mahlat vågner pludselig et sted, hun ikke kender. Hvem er hun? Hvad er hendes formål? Agrat og de venner, hun møder på sin vej, rejser gennem Infernus’ ødemarker i deres søgen efter svar. Kan de overvinde tyrannen og sætte Infernus fri?
‘Mørkets Døtre – Baphomets Æg’ del 1 er 100 sider lang og det første dyk ned i en fortløbende, original og mytologisk stor verden af mørk fantasy og fantastiske fortællinger tegnet og skrevet af NMAAR aka Nicolei Martin Aagaard Rasmussen. ‘Mørkets Døtre’ er historien om de fire verdners skæbne. Om venskab, kærlighed og kampen mod overmagten. Om ubeskrivelig grådighed, forræderi og had. Det er historien om lyset og mørket, der intet er uden hinanden.
Den usynlige pige af Mary Shelley
2 Feet Entertainment, 2026. – 102 sider
Mary Wollstonecraft Shelley (1797-1851) skrev ‘Frankenstein’, en af de største gyserromaner nogensinde, i en alder af kun 18 år. ‘Frankenstein’ inspirerer og filmatiseres stadig. Dette groteske og sørgmodige monster, bestående af dele fra forskellige lig, vækket til live af en gal videnskabsmand, har vist sig noget nær udødeligt. Men Mary Shelley skrev meget andet, som bestemt også fortjener at blive husket.
De fire gotiske noveller i denne bog viser genren i sin spæde ungdom, hvor gyset udspiller sig på baggrund af romantiske fortællinger.
Hjemsøgt håb af C. G. Valentin
Read.Die.Repeat, 2026. – 323 sider
Invasionen fra Lumivar jog mennesket på flugt, efter de havde udtømt planeten for ressourcer. Nu lever de sidste overlevende i skjul i en verden, der ikke længere tilhører dem.
På rumstationen Morgenglød opdager man et undersøisk fartøj med liv om bord. Ilt og mad er ved at slippe op, og derfor bliver man enige om at indtage skibet. Den unge Theodor skal deltage i overtagelsen, men kan man tillade sig alt, når uskyldige ofre står for skud? Og står det mon virkelig så galt til, som Admiral Engell vil have alle på rumstationen til at tro?
Alvilde er trådt ind i kvindernes rækker på hybridskibet, Frejas Frelse. Hun føler sig fanget af de stramme regler og ritualer, som præger livet om bord. Noget er galt på skibet, men ingen tør tale højt om det. Da Alvilde ikke længere kan undertrykke sine holdninger og går imod en af de vigtigste regler, er hun tvunget til at flygte. Spørgsmålet er bare: hvorhen?
Skye bor under jorden med sin far. Hun burde ikke være så draget af det mystiske væsen, der er dukket op ved et uheld i deres underjordiske samfund. Efterhånden som hun lærer lumivaren Ocan at kende, vokser tvivlen, om lumivarerne virkelig er fjenden. Hvad er egentlig den sande fortælling om lumivarernes invasion?
Jul i Jernskoven af Anne-Marie Vedsø Olesen
Lindhardt og Ringhof, 2026. – 94 sider
Den urgamle jættekvinde Hyrrokin sidder alene tilbage i Jernskoven efter Ragnarok. Hun ved ikke, om hendes sønner har overlevet krigen mod aseguderne. Juletiden nærmer sig, og hun har kun sin rideulv og hugorm at fejre vintersolhverv med. Mens sneen daler, og ensomheden gnaver, påbegynder Hyrrokin forberedelserne til julefest. Vil juleglæden mon indfinde sig i Jernskoven?
Ordet jul er oldnordisk (jól), og traditionen at fejre jul kan spores tilbage til førkristen tid. Det betegner en serie vinterfester, som sandsynligvis blev afholdt fra vintersolhverv og frem til midvinter. Jul i Jernskoven er en smuk julefortælling sat i universet fra den prisbelønnede serie Vølvens vej, og med en af seriens mest elskede bifigurer, den seje jættekvinde Hyrrokin, som hovedperson.
Videovold: husk at spole tilbage / red. Bjarke Friis Kristensen
Forlaget Afkom, 2026. – 150 sider
‘Videovold – husk at spole tilbage’ kan alle med kærlighed for kulørt VHS-underholdning se frem til en mere end 100 sider lang udgivelse med smæk på alt fra vilde ninjaer og grumme monstre til knoglegnaskende kannibalisme og store muskler. Det er ingen ringere end Troldspejlet-legenden Jakob Stegelmann, der skriver et personligt forord til ‘Videovold – husk at spole tilbage’. Jakob Stegelmann synes da også at være oplagt til netop at indlede tegneserien, da han har været meget begejstret for de to første i rækken, som han bl.a. har sagt følgende om i Troldspejlet:
“Ren kærlighed til 80’erne og tegneseriemediet” samt “Det er meget stimulerende at bladre i” og “Gør noget andet end de fleste tegneserier”, mens der sidst, men ikke mindst gives “En klar anbefaling”.
Fantastik skøn 2026-01.
Fantastik skøn 2026 01-05.
Fantastik skøn 20260 6-12.
Fantastik skøn 2026 13-15.
Fantastik skøn 2026 15-16.
Fantastik skøn 2026 17-20.
Fantastik skøn 2026 21-25
Fantastik skøn 2026 26-29
Fantastik skøn 2026 30-34
Fantastik skøn 2026 35-39

